Zaostřeno na Pobaltí. Které filmy uvidíte letos v sekci ZOOM?
Také se už těšíte na festival? Odtajňujeme první část programu. Budete koukat! Od 20. do 25. září. Už můžeme prozradit, že v rámci nesoutěžní sekce ZOOM se letos zaměříme na pobaltskou kinematografii.
Promítneme mezinárodně oceňované celovečerní filmy tří výrazných režisérek a připravili jsme pro vás také blok šesti krátkých filmů. Na Pobaltí se zaměřuje rovněž část našeho industry programu.
Celovečerní filmy
Jako nikdo jiný
Marija Kavtaradzė (Litva, Švédsko)
Tanečnice Elena se jednoho dne seznámí s tlumočníkem do znakového jazyka Dovydasem. Přes okamžitou blízkost a pocit, že se znají odjakživa, se pouto, které mezi nimi vzniká, nepodobá ničemu, co Elena dříve zažila… Snímek byl od své premiéry v soutěži festivalu Sundance, kde získal cenu za nejlepší režii, uveden na desítkách zahraničních festivalů a byl vyhlášen nejlepším litevským filmem uplynulého roku.
Můj románek s manželstvím
Signe Baumann (Lotyšsko)
Zelma byla od dětství přesvědčena, že když se bude chovat jako spořádané děvče, určitě ji potká láska s velkým L. Signe Baumane, nezávislá lotyšská animátorka žijící v New Yorku, nahlíží téma milostných vztahů a s nimi spojených očekávání s lehce ironickým nadhledem. Vše pak okořenila hudebními vsuvkami řeckého chóru či přiblížením neurochemických procesů v mozku. Snímek, který vznikal celých sedm let, si získal mezinárodní uznání, na domácí půdě se pak loni stal vítězem hlavní ceny festivalu Anifilm.
Sestry z kouřové sauny
Anna Hints (Estonsko, Francie, Island)
Tradiční estonská kouřová sauna je nejen místem přinášejícím očistu tělesnou, ale také očistu symbolickou. Režisérka Anna Hints nás ve svém hluboce působivém dokumentu zavádí právě na toto starobylé místo a během několika saunových rituálů zkoumá, co v dnešní době znamená být ženou. Snímek si ze své premiéry na prestižním americkém festivalu Sundance odvezl cenu za nejlepší režii v dokumentární soutěži a jeho autorka s ním od té doby objela téměř celý svět.
Krátké filmy
Lotyšsko
Limuzína
Tina Zarina
Riga, pozdní večer v blízké budoucnosti. Arturs se živí jako řidič limuzíny, denně projíždí smogem znečištěnými ulicemi v centru města a vozí nejrůznější pasažéry. Na každý jeho pohyb či náznak emocí pečlivě dohlíží umělá inteligence… Retro-futuristická dystopie režisérky Tīny Zariņy, která nezapře zahraniční žánrové inspirace, vznikla s pomocí virtuálních technologií a zabývá se otázkou vztahu člověka a moderních technologií.
Odpor je marný
Armands Začs
Mārtiņš tráví po pokusu o sebevraždu čas v odlehlém venkovském domě, kam za ním přijíždějí na návštěvu dva přátelé, Dainis a Aleksandrs. Stráví spolu zdánlivě klidný den, jejich nervozita je však patrná – jak navázat zpátky společné pouto, jak s přítelem komunikovat… Armands Začs, režisér, scenárista a zkušený střihač, se ve filmu vrací k osobnímu příběhu a otevírá jím nesmírně důležitou debatu o duševním zdraví.
Litva
Techno, mami
Saulius Baradinskas
Dospívající Nikita miluje techno a má jeden velký sen: jet do Berlína a dostat se do legendárního klubu Berghain. Jeho matka Irena, upracovaná žena s drsným stylem výchovy, o synových touhách nemá ani ponětí. Beaty nadupaný, výrazně barevně stylizovaný snímek je druhým krátkým filmem talentovaného režiséra Sauliuse Baradinskase; premiéru měl na prestižním mezinárodním festivalu v Benátkách.
Třešně
Vytautas Katkus
Je horký letní den a větve třešňových stromů se ohýbají pod tíhou zralých plodů. Otec, který nedávno odešel do důchodu, pozval svého dospělého syna, aby mu pomohl se sklizní. Dva muži mlčky trhají třešně a společné vzpomínky se pomalu noří z minulosti… Vytautas Katkus, jeden z nejvýraznějších současných litevských tvůrců, slaví úspěchy se svými krátkými filmy po celém světě. Film Třešně měl premiéru na festivalu v Cannes.
Estonsko
Den saunování
Anna Hints, Tushkar Prakash
Po filmu Sestry z kouřové sauny Anna Hints spolu s Tushkarem Prakashem ukazují, že kouřová sauna poskytuje místo odpočinku i mužům. Tvůrčí duo nás zavádí do sauny po těžkém pracovním dni a ukazuje, že i pod zdánlivě drsným vzezřením se skrývá zranitelnost, křehkost i touha po blízkosti. Saunový den měl premiéru na festivalu v Cannes a na Finále ho čeká premiéra česká.
Sierra
Sander Joon
Otec a syn prohrávají v automobilových závodech. Aby šel vítězství vstříc, promění se chlapec v pneumatiku… Zásadní inspirací pro surreálnou animovanou jízdu byly režisérovi Sanderu Joonovi vzpomínky na dětství a jeho vlastní vztah s otcem. Snímek se stal po své premiéře festivalovým hitem, který objel více než stovku festivalů a sklidil na 30 mezinárodních ocenění.