Festivalové poroty
Finále Plzeň 2024
Mezinárodní porota celovečerních hraných a animovaných filmů
Marija Kavtaradzė
Mariam Khundadze
Heather Millard
Michael O´Connor
Stefan Arsenijević
Mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů
Antra Gaile
Edyta Wróblewska
Bohdan Zhuk
Mezinárodní porota soutěže televizních formátů a internetových projektů
Inga Alika
Jyri Kähönen
Will Roach
Mezinárodní porota krátkých studentských filmů
Anna Germanidi
Marija Razgutė
Danijel Hočevar
Výběrová komise soutěžních filmů
Lenka Tyrpáková
Peter Badač
Zdeněk Blaha
Martin Horyna
Daniel Vadocký
Studentská porota celovečerních hraných a animovaných filmů Západočeské univerzity
Ondřej Backa
Simon Čáp
Tereza Matějková
Miroslav Mužík
Adam Turyna
Studentská porota dokumentárních filmů Západočeské univerzity
Patricie Klosse
Mariana Orlová
Vojtěch Tulek
Studentská porota televizních formátů a internetových projektů Západočeské univerzity
Pavlína Bauerová
Michaela Hánová
Jan Tvrz
Mezinárodní porota celovečerních hraných a animovaných filmů
Marija Kavtaradzė
Litevská filmová režisérka a scenáristka. Jako režisérka má za sebou dva mezinárodně úspěšné filmy - Přežít léto (2018) a Jako nikdy jiný (2023), za který mj. získala cenu za nejlepší režii na festivalu Sundance a cenu pro nejlepší litevský film roku 2023. Snímek Jako nikdo jiný je letos na Finále součástí sekce ZOOM.
Mariam Khundadze
Gruzínská herečka žijící v Londýně. V roce 2021 získala na MFF Karlovy Vary cenu pro nejlepší herečku za roli ve filmu Vlastní pokoj. Uvidíte ji v připravovaném českém seriálu televize Prima Náhradníci, který napsala a režírovala Alice Nellis a spolurežíroval Jiří Havelka. Dva díly v exkluzivní předpremiéře promítneme i na Finále.
Heather Millard
Producentka a spoluzakladatelka produkční společnosti Compass Films a prvního 2D animačního studia na Islandu, Animation Studio Iceland. Působila ve Velké Británii a od roku 2009 produkuje na Islandu mezinárodně oceňované dokumenty, hrané a animované filmy, včetně filmu Ljósbrot (When the Light Breaks) režiséra Rúnara Rúnarssona, který byl zahajovacím snímkem sekce Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes 2024. Heather je také členkou Evropské filmové akademie a Islandské filmové akademie a v roce 2023 získala cenu Cannes Producer Network Award.
Michael O´Connor
Oceňovaný britský kostýmní výtvarník. Mimo jiné držitel Oscara, ceny BAFTA a dalších prestižních ocenění za kostýmy pro film Vévodkyně, v němž zazářila Keira Knightley (r. Saul Dibb, 2008). K dalším filmům, na nichž se podílel, patří např.: Poslední skotský král (r. Kevin Macdonald, 2006), Jana Eyrová (r. Cary Joji Fukunaga, 2011), Dredd (r. Pete Travis, 2012) či Vášeň mezi řádky (r. Ralph Fiennes, 2013).
Stefan Arsenijević
Stefan Arsenijević je srbský filmový režisér a scénárista. Úspěchy slavil už se svými krátkými filmy, za které získal více než 30 cen, včetně Zlatého medvěda na Berlinale a Evropské filmové ceny. V roce 2008 měl na Berlinale premiéru jeho celovečerní debut Láska a jiné zločiny. Za svůj druhý film, Strahinja, získal v roce 2021 na MFF KV pět cen, včetně Křišťálového globu pro nejlepší film. Stefan Arsenijević působí také jako pedagog na bělehradské Fakultě dramatických umění a od roku 2015 je programovým managerem tréninkového programu pro jihoevropské tvůrce First Films First, který založil.
Mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů
Antra Gaile
Lotyšská producentka s více než desetiletou zkušeností ve filmovém průmyslu, která začala svou kariéru ve studiu Mistrus Media, kde produkovala řadu místních i mezinárodních titulů včetně lotyšských kandidátů na Oscara To Be Continued Ivarse Seleckise či The Mover Davise Simanise. V roce 2019 se stala partnerkou ve studiu Air Productions, které se zaměřuje na rodinné filmy a příběhy s ženskými postavami před i za kamerou. Antra je také vyhledávanou výkonnou producentkou pro mezinárodní koprodukce a členkou sítí jako EWA Network For Female Producers.
Edyta Wróblewska
Režisérka a producentka, absolventka Vysoké školy filmové režie Andrzeje Wajdy, Camerimage Film School a Berlinale Talent Campus, která momentálně studuje doktorát na filmové škole v Lodži. Je autorkou oceňovaných dokumentů jako PRL de Luxe a Girl from a Reading Primer, které byly promítány na desítkách filmových festivalů po celém světě, mj. na Vision du Reel či na Sheffield Doc. Edyta také působí jako lektorka filmové režie, expertka Polského filmového institutu a je členkou Polské filmové akademie.
Bohdan Zhuk
Dramaturg kyjevského Mezinárodního filmového festivalu Molodist a ředitel LGBTQ+ festivalu Sunny Bunny. Vzděláním je lingvista, profesně se věnuje také překládání, novinařině a moderování v rádiu. Organizuje mezinárodní aktivity festivalu Molodist věnované ukrajinským filmům na dalších evropských festivalech.
Mezinárodní porota soutěže televizních formátů a internetových projektů
Will Roach
Působí jako dramaturg vývoje scénářů pro Big Light Productions pod vedením scenáristy a výkonného producenta Franka Spotnitze. Svoji kariéru zahájil v televizi ve Skotsku a Bristolu, poté přešel do oddělení dramatické tvorby v BBC. Zajímá se také o divadlo, pracoval pro Fringe a další divadelní festivaly v Edinburghu, Praze a Austrálii.
Mezinárodní porota krátkých studentských filmů
Anna Germanidi
Filmová profesionálka s mezinárodními zkušenostmi v produkci, distribuci, programování a organizaci filmových akcí. Působila jako ředitelka a dramaturgyně Slamdance Film Festivalu a pracovala pro prestižní festivaly jako MFF v Rotterdamu a BFI London Film Festival. V současnosti vede programové oddělení ve společnosti Modern Films, kde řídí strategie uvedení filmů do kin a online prostředí ve Velké Británii a Irsku.
Marija Razgutė
Litevská filmová producentka, pod jejíž produkční společností M-Films vznikly mezinárodně uznávané filmy Jako nikdo jiný, Přežít léto, či Nova Lituania a V běhu, který měli diváci Finále možnost zhlédnout na loňském ročníku. Je členkou ACE Producers Network a pro rok 2024-2025 získala mandát do Rady Evropské filmové akademie.
Danijel Hočevar
Slovinský filmový producent a CEO produkční společnosti Vertigo se sídlem v Lublani, která má bohaté zkušenosti s mezinárodními koprodukcemi. V roce 2001 byl časopisem Variety zařazen mezi deset producentů, které se vyplatí sledovat. Je členem Evropské filmové akademie, bývalým prezidentem Asociace slovinských filmových producentů a aktivně působí jako lektor v několika evropských vzdělávacích programechjako jsou MIDPOINT, EAVE a Nipkow Program.